CRM Chatbot – Twitter mesajlarını otomatik yanıtlayın

CRM Chatbot – Twitter mesajlarını otomatik yanıtlayın
 SATIN AL
Facebook Twitter Pinterest

Author: ScrisoftPrice: $10

Twitter için CRM Chatbot, Midrub CMS sürüm 0.0.8.5 + için bir uygulamadır. Midrub CMS sürüm 0.0.8.5 + olmadan WordPress'e yüklenemez veya başka bir yerde kullanılamaz.

Demo URL'si: https://salestwirl.com/ – bir tıklama ile kaydolabilirsiniz.

Demo Videosu: https://youtu.be/z-LtCk3uy-g

Twitter uygulaması için CRM Chatbot, Twitter mesajlarını saklamaya ve yanıtlamaya izin veren profesyonel bir hizmettir. Kullanıcılar, Twitter'ın mesajlarına hem manuel hem de otomatik olarak cevap verebilmektedir. Bir ekibiniz varsa, bu uygulama ekibinizle birlikte çalışmak ve onların uygulamada yaptıkları her şeyi kontrol altında tutmak için gerekli araçları sağlar.

Bu uygulama SAAS hizmeti olarak satılabilir ve kullanıcı planları için birden fazla limiti vardır.

Twitter için CRM Chatbot uygulamasının birçok özelliği vardır ve aşağıda bölümlere göre gruplandırılmış olarak hepsini görebilirsiniz:

Hızlı Yanıtlar

Hızlı yanıtlar, alınan mesajlarla kullanılabilecek otomatik yanıtlardır. Twitter için CRM Chatbot uygulamasında hızlı yanıtların bir koşulu, doğruluğu, yanıtı ve hızlı yanıtları gruplamak için kategorileri vardır. Hızlı yanıtlar, alınan mesajların içeriğiyle en iyi doğruluk temelinde seçilir.

Hızlı bir yanıt, bir fotoğraf/video dosyası ve 20'ye kadar düğmeli bir liste bile yanıt olarak olabilir.

Hızlı yanıtlar bir CSV dosyasından içe veya dışa aktarılabilir.

Konuşmalar

Bir abone, bağlı bir Twitter'ın Twitter için CRM Chatbot uygulamasına bağlı hesaplarına bir mesaj gönderdiğinde, bu mesaj otomatik olarak kaydedilir ve Konuşmalar sayfasında gerçek zamanlı olarak görüntülenir. Ardından, kullanıcı veya ekibi alınan mesaja yanıt verebilir.

Ekibinin kullanıcısı düz metin, bağlantılar, emojiler, videolar ve fotoğraflarla yanıt verebilir.

Kategoriler

Twitter için CRM Chatbot uygulamasındaki kategoriler üç nedenden dolayı kullanılır:

  • Hızlı yanıtları gruplandırmak için.
  • Twitter hesaplarına hangi hızlı cevapların kullanılması gerektiğini göstermek için.
  • Abonelerin ilgi alanlarını anlamak. Bir abone otomatik yanıt aldığında, aboneye hızlı yanıt kategorileri atanır ve kullanıcı, abonenin ilgi alanlarını görebilir. Twitter için CRM Chatbot uygulamasına kaydedilen aboneye Misafir denir.

Telefon numaraları

Twitter için CRM Chatbot uygulaması, alınan mesajlardan 5 karakterden uzun herhangi bir sayıyı otomatik olarak kaydeder. Numara, telefon numarası olarak kaydedilir ve Telefon Numaraları sayfasında görülebilir. Numaralar bir CSV dosyasında dışa aktarılabilir.

E-mail adresleri

Twitter için CRM Chatbot uygulaması, alınan mesajlardaki e-postaları otomatik olarak tanımlayabilir ve bunları veritabanına kaydedebilir. Ardından, e-posta adresleri E-posta Adresleri sayfasında görüntülenir ve bir CSV dosyasına aktarılabilir.

genel bakış

Genel Bakış sayfasında, ekibin sahibi uygulamanın etkinliğini görebilir. Diğer ekip üyeleri bu sayfaya erişemez.

Bilgiler, bir zaman aralığına ve Twitter hesaplarına göre filtrelenebilir.

Genel Bakış sayfası 4 widget gösterir:

  • Misafirler – seçilen zaman aralığı için günlere göre ulaşılan konukları gösterir.
  • Toplam – kaç tane otomatik yanıt gönderildiğini, oluşturulan mesajları ve ulaşılan toplam misafir sayısını gösterir.
  • Kategoriler – atama numarasına göre azalan sırada sıralanan tüm kategorileri gösterir.
  • Temsilciler – her bir ekip üyesi tarafından kaç yanıt oluşturulduğunu gösterir.

faaliyetler

Bu uygulama profesyonel hizmetler sunmak için oluşturulmuştur. Bu nedenle, ekip üyeleri tarafından yapılan tüm etkinlikler kaydedilir ve ekip sahibi, temsilcilerinin ne yaptığını görebilir.

Misafirler

Misafirler sayfasında bizimle iletişime geçen tüm aboneler gösterilir. Konuk sayfasında, atanan kategorileri, numara gibi temel bilgileri ve gönderilen tüm mesajları görmek mümkündür.

Misafirler, konuğun numarası, e-posta adresleri, telefon numaraları ve atanan kategorilerin olacağı bir CSV dosyasına aktarılabilir.

Gösterge Paneli

CRM Panosu sayfası için bu uygulama, son 10 konuşmayı içeren bir pencere öğesi sağlar. Takım sahipleri için tüm konuşmalar gösterilir. Ancak ekip üyeleri için, yalnızca role göre erişime sahip oldukları Twitter hesaplarının konuşmalarını gösterir.

CRM Panosu sayfası için bu uygulama, konuşmaları aramak için bir arama filtresi sağlar. Aynı kurallar, widget'taki gibi role göre ekip üyeleri için de geçerlidir.

Takım

Twitter için CRM Chatbot, ekip üyelerinin uygulamadaki eylemlerini kontrol etmek için birçok izin sağlar.

Ayarlar

Takımın sahibi, yeni oluşturulan konuşmalar ve hatalar hakkında bildirimler alabilir. Bildirimler, kullanıcı onu kapatana veya konuşmanın sayfasına erişene kadar tüm sayfalarda görüntülenen bir açılır penceredir.

Planın Sınırları

Yönetici, plana göre kaç tane otomatik mesaj gönderileceğine karar verebilir. Ayrıca yönetici, uygulamada kaç tane Twitter hesabının bağlanabileceğine karar verebilir.

Planın Kullanımı

Gerçek zamanlı olarak, ekibin sahibi kaç tane otomatik yanıt gönderildiğini ve kaç tane Twitter hesabının bağlı olduğunu görebiliyordu. Bu veriler, CRM Ayarları uygulaması -> Kullanım Planı sayfasında görüntülenir.

önbellek

Bu uygulama Midrub CMS önbelleğini kullanır ve bu nedenle daha hızlı yüklenir.

kancalar

Kategoriler, misafirler veya Twitter hesapları silindiğinde, kancalar silinen bilgilerin tüm kayıtlarını siliyor. Bir kullanıcı hesabını sildiğinde, kancalar bu uygulamadaki tüm verileri siler.

Hızlı rehber

CRM koleksiyonundaki uygulamalar çok büyük ve karmaşıktır. Bu nedenle, Hızlı Kılavuz, etkinleştirilmiş herhangi bir uygulamada kullanıcıyı yönlendirmeye izin verir. Bu uygulama için Hızlı Kılavuzun nasıl etkinleştirileceğini burada görebilirsiniz https://www.midrub.com/articles/how-to-enable-the-quick-guide-in-the-crm-chatbot-app-for-twitter

güncellemeler

Bu uygulama otomatik güncellemeleri destekler. Birkaç tıklama ile güncelleyebilirsiniz.

belgeler

Yapılandırma: https://www.midrub.com/categories/chatbot-21

Kullanım: https://www.midrub.com/categories/chatbot-20

Kullanılan Twitter Api'si için belgeler: https://developer.twitter.com/en/docs/twitter-api/premium/account-activity-api/api-reference/aaa-premium

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.